Podłogi drewniane a ogrzewanie podłogowe

Koszty utrzymania domu są zależne od wielu czynników. Jednym z nich jest na pewno kwestia ogrzewania. Jak podłogi drewniane znoszą ogrzewanie podłogowe?

Właściciele domów maja z reguły kilka wariantów ogrzewania do wyboru, w mieszkaniu w bloku wybierać raczej nie możemy. Paliwo nie jest jednak najistotniejsze. Kluczowym problemem może być zastosowanie ogrzewania podłogowego przy drewnianej podłodze. Jak takie ogrzewanie znosi deska podłogowa tania i dobrej jakości?

ekologiczny-dom komfort-ogrzewanie

Na to, jak zachowują się deska podłogowa i parkiet ma wpływ wilgotność powietrza oraz zmiany temperatury. Na pewno drewno nie będzie znosić dobrze ani wilgoci, ani przesuszenia. Jeśli chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe to od razu darujmy sobie produkty określane jako tania deska podłogowa.

Jaka deska podłogowa do ogrzewania podłogowego?

Do ogrzewania podłogowego wybieramy drewno o niewielkim współczynniku skurczu. Rozsądnie będzie też zwrócić uwag na tzw. czas osiągania równowagi higroskopijnej. Im dłuższy, tym lepszy. Odpowiedni poziom powyżej wymienionych parametrów spowoduje, że podłoga nie będzie przesadnie „pracować” przy zmianach temperatury i podgrzewaniu jej z jednej strony. Planujesz ogrzewanie podłogowe? Kupuj podłogi dębowe, parkiet merbau albo choćby parkiet przemysłowy teak. Tania deska podłogowa, taka jak sosna czy świerk będą za mocno „pracować” pod wpływem zmian temperatur i wilgotności.

drewno-ogrzewanie

Najlepszy do podłogówki jest materiał ceramiczny – gres lub terakota, ale jeśli dobrze dobrać surowiec to nadają się też podłogi drewniane.

Tagi: podłogi drewniane, deska podłogowa