Tania deska podłogowa do 8 tys. za 2 pokoje

Ile kosztuje podłoga drewniana? Czy za 8 tys. można ułożyć parkiet w dwóch pokojach? Na takie pytania szukają odpowiedzi nabywcy nowych mieszkań o średniej wielkości. Jak jest naprawdę?

Jeśli porównamy kwotę 8 tys. zł z ceną mieszkania to uznamy, że nie jest to wygórowana kwota. W dużych miastach tyle kosztuje miejsce parkingowe pod blokiem. Dlaczego więc mniej mielibyśmy wydać na nasze osobiste „miejsce parkingowe”?

8 tys. to już nie tania deska podłogowa, ale minimum średnia półka
W mieszkaniu dwupokojowym o średniej wielkości pokoje będą zajmować około 40 metrów, resztę musimy odliczyć na kuchnię, korytarz i łazienkę. Na korytarzu często też jest parkiet, ale niektórzy wybierają gres lub terakotę. Czy w łazience można ułożyć podłogę drewnianą? Oczywiście, choć trzeba wtedy starannie ją dobrać i zabezpieczyć.
Wróćmy jednak do pokoi. Przy 40 metrach kwadratowych mamy zatem 200 zł do dyspozycji na metr. Za taką kwotą kupimy materiał nawet tak dobry jak dąb i opłacimy ułożenie. W przypadki gatunków takich jak jesion czy buk nawet zostanie nam ponad 1000 zł oszczędności.

Deski lite czy warstwowe?
We wspomnianej cenie można zakupić drewno lite. Jeśli chcemy żeby z 8000 tys. zostało nam sporo reszty możemy rozważyć czy warto kupić deskę warstwową. To zależny oczywiście czy mieszkanie ma być rodzinnym dobrem w długim okresie czasu czy zamierzamy sprzedać ja w perspektywie kilku lat. Jeśli sprzedaż jest prawdopodobna możemy spokojnie kupić warstwówkę, która na kilka lat, jeśli będzie dobrze położona, na pewno wystarczy. Problemy z drewnianą podłogą warstwową zaczynają się gdy jest źle położona lub wymaga renowacji. Często składa się ona z warstw o różnych twardościach i innych parametrach.

Tania deska dębowa a droższy lakier?
Tania deska podłogowa nie da się trwale polepszyć słabym lakierem. Z kolei jeśli mamy solidną podłogę nawet w nieco gorszym gatunku, taką jak np. deska dębowa III klasy, to nie psujmy jej tanim lakierem. Jeśli mamy już budżet 8 tys. zł to możemy pozwolić sobie i na dobre deski, i na dobry lakier oraz prawidłowe przygotowania podłoża. Miękka deska i tak będzie miała uszkodzenia, nawet przy świetnym lakierze bo problem leży w tym, że nie wzmocnimy czegoś miękkiego, kładąc na tym czegoś ciężkiego i odpornego. Lakier wytrzyma, ale deska się wgniecie, zarysuje itp.